Gayrimenkul Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Gayrimenkul Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Kategori: BLOG
  • Yorum Yok

1.
Satıcı görünen kişinin, satılacak yerin gerçek maliki olup olmadığını araştırın.

Tapu senedini isteyiniz. Mümkünse tapu dairesinden bu mülkün kimin  adına kayıtlı olduğunu öğrenin.

Mülkün gerçek sahibi ise; taşınmazın kıymetini azaltacak bir kayıt (haciz, ipotek, irtifak vb.) bulunup bulunmadığını      araştırın. Taşınmazın tapu devrine bir engel bulunup bulunmadığı tapu sicil görevlilerinden öğrenilir. Kat irtifakı veya kat mülkiyeti kurulmuş bir yer alıyorsanız yönetim planını mutlaka inceleyiniz. Taşınmazı aldıktan sonra bu yönetim planındaki hükümler sizi de bağlayacaktır. Tapu tescili gerçekleştikten sonra apartmanda olacaklara itiraz etme hakkınız olmayacaktır.

2.
Kat irtifakı veya kat mülkiyeti kurulmuş bir yer alıyorsanız yönetim planını mutlaka inceleyiniz.

Taşınmazı aldıktan sonra bu yönetim planındaki hükümler sizi de bağlayacaktır. Tapu tescili gerçekleştikten sonra apartmanda olacaklara itiraz etme hakkınız olmayacaktır.

Belediyeden imar durumunu kontrol ediniz. Satın alınacak arsanın imar durumu mutlaka kontrol edilmelidir. Bunun için satıcının sözlü beyanına itibar edilmemeli, belediyeden mutlaka kontrol edilmelidir. 

Bir yerde kat irtifakı veya kat mülkiyeti kurulmuş olup olmadığını tapu müdürlüğüne sorarak öğrenilebilir

Hissedarlar arasında yapılmış olan arazi bölüşümü geçersizdir, böyle bir paylaşmaya güvenerek yer almayın.

Noterden yapılmış böyle bir sözleşme varsa ve bu sözleşme tapu siciline şerh edilmişse bu yeri satın almanızda bir sakınca yoktur.

Bir araziden hisse satın alacaksanız, mümkün ise diğer hissedarla böyle bir sözleşme yapıldıktan ve hissenize tekabül eden yer bir bağlandıktan sonra satın alınız.

Eğer siz bir taşınmazda hissedar sanız diğer hissedarlarla böyle bir sözleşe yapıp, herkesin kullanacağı yeri belirlemekte ve bunu tapu siciline de şerh ettirmekte fayda vardır.

Tapu Sicili : Tapu Sicili Tüzüğü’nün 4ncü maddesine göre; taşınmaz mal ile üzerindeki hakların durumlarını göstermek üzere Devletin sorumluluğu altında tescil ve açıklık ilkelerine göre tutulan sicildir.

Tapu Sicili herkese açıktır.

İlgisini inanılır kılan herkes, tapu kütüğündeki ilgili sayfanın v e belgelerin, tapu memuru önünde, kendisine gösterilmesini veya bunların örneklerinin verilmesini isteyebilir.

Buradaki en önemli konu: Tapu sicil bilgisi, tapu sahibi veya yetkilendirdiği noterce kanıtlanmış 3ncü kişilere gösterilebilir.

Paylaş :

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

© 2022 konutgayrimenkul Tüm hakları saklıdır.